Javni dug u Srbiji značajno je povećan, za šest odsto bruto društvenog proizvoda, i postavlja se pitanje ima li mogućnosti da se u srednjem vremenskom periodu održi nivo privredne aktivnosti.Uspešno su završeni pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Nezavisno od toga što možemo da povučemo značajna sredstva, oko 400 miliona evra, ali će se najverovatnije povući svega 70 ili 80 miliona. Nivo deviznih rezervi je visok i nema potrebe da se zadužujemo i plaćamo visoku kamatnu stopu.
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je danas da je javni dug u Srbiji značajno povećan, za šest odsto bruto društvenog proizvoda, i da se postavlja pitanje ima li mogućnosti da se u srednjem vremenskom periodu održi nivo privredne aktivnosti.
- Uspešno smo završili pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Nezavisno od toga što možemo da povučemo značajna sredstva, oko 400 miliona evra, mi ćemo najverovatnije povući svega 70 ili 80 miliona - rekao je Jelašić na samitu guvernera i ministara finansija zemalja Jugoistočne Evrope.
Nivo deviznih rezervi je visok i nema potrebe da se zadužujemo i plaćamo visoku kamatnu stopu, ocenio je Jelašić.
Bankarski sektor u Srbiji "povećava svoju izloženost" prema privredi i na godišnjem nivou postoji povećanje obima kredita za 10 odsto.
- Novac koji smo povukli od MMF u najvećoj meri nismo trošili, on stoji na računu NBS. I dan danas mislimo kako ćemo taj kredit da vratimo - novac je uzela NBS i ona mora da ga vrati - izjavio je Jelašić.
On je rekao da je trenutni kurs dinara prema evru slika i prilika srpske privrede.
- Ne bi bilo dobro da NBS bude jedina koja tu sliku pokušava da prenese, već i privreda i Vlada Srbije treba da misle šta je to što bi trebalo raditi drugačije - izjavio je Jelašić.
- Ono što smo dogovorili sa MMF treba i da se sprovede - smanjenje javne administracije, zakon o fiskalnoj odgovornosti, novi Zakon o penzionom osiguranju -rekao je Jelašić, uz konstataciju da su "sve to stvari koje će doprineti da imamo stabilniji i jači kurs".